چگونه از سکته مغزی پیشگیری کنیم !

سکته مغزی یا به عبارت صحیح تر حادثه  عروقی مغز ((cvA از علل شایع ایجاد کننده ناتوانایی فلج اندام ها وحتی مرگ ومیر به خصوص در سنین بالای زندگی است .

مغز انسان به شدت نسبت به کمبود اکسیژن وکاهش خونرسانی حساس است . به طوری که تنها پنج دقیقه زمان کافی است که اختلال در خونرسانی منجر به نابودی واز بین رفتن برگشت ناپذیر یافت مغز شود وعوارضی دائمی برای بیمار به جا بگذارد .متاسفانه این عارضه آن چنان سریع اتفاق می افتد که هیچگونه فرصتی برای اقدامات درمانی وجود ندارد وتازمانی که بیمار به یک مرکز پزشکی منتقل شود مرگ سلولی رخ داده وعوارض ماندگار پدید می آیند !

به همین دلیل امروزه بیشترین توجه جامعه پزشکی بر پیشگیری از ایجاد سکته مغزی متمرکز شده است سکته مغزی در اثر گرفتگی وانسداد یا خونریزی یکی از رگهای خونی رخ می دهد اگر لخته ایجادشده در مسیر رگهایی که به مغز ختم می شوند قرار گیرد یا عروق ورگهای منتهی به مغز به علت تنگی وگرفتگی رگ قادر به تغذیه واکسیژن رسانی نباشند .

نکته حائز اهمیت اینکه :

به دلیل خرابی دیواره های رگها ، بیماریهای انعقادی ، جراحی های بزرگ ، عدم تحرک و... غلظت پلاکتهای خون افزایش یافته ولخته ایجاد می شود پلاکتها سلولهای ریز وکوچکی هستند که با چسبیدن به یکدیگر واتصال به دیواره رگ زمینه تنگی وانسداد را فراهم می کنند .

دلایل افزایش غلظت خون :

مصرف سیگار ،الکل ، مواد مخدر ، کهولت سن وسالخوردگی ، بستری شدن به مدت طولانی وسبک زندگی ناسالم توام با کم تحرکی وعدم رعایت اصول تغذیه ای سبب می شود سیستم فیبرینوژن (نوعی پروتئین در خون) افزایش یابد وفرآیند فیبرینولیتیک که وظیفه حل کردن وشکستن لحظه ها را برعهده دارد ، با اختلال مواجه گردد ؛ در نتیجه لخته های در دیواره رگها ایجاد می شود .

علایل هشدار دهنده :

در نگاهی کلی شایعترین علام این عارضه عبارتند از :

اختلالات جسمی – حرکتی وتعادلی ، اختلال در تکلم ، اختلال بینایی وزوال عقل و به شکلی دقیق تر بی حسی وضعف ناگهانی عضلات صورت ودست به ویژه در یک سمت بدن ، لکنت زبان ومشکل در فهم وادراک گفته ها ، سرگیجه وسردرد شدید ، دوبینی وتاری دید ، تغییر شکل رفتار ( مدل رفتاری کند ) از عوارض شایع سکته مغزی به شمار می آیند .

چه کسانی در معرض خطر هستند ؟

افرادی که دچار پرفشاری خون ( فشار خون بالا ) هستند .

کسانی که به بیماری های مزمنی ؛ نظیر دیابت ، نقرس وبالابودن چربی خون ( کلسترول وتری کلیسیرید ) مبتلا هستند .

سیگاری ها وکسانی که به مصرف مواد مخدر وانواع روان گردانها معتادند .

نکته قابل توجه اینکه مصرف کننده گان مواد مخدر و انواع روان گردانها به دلیل بالا رفتن فشار سریع مغز با تغییرات گسترده ای مواجه می شوند وبه شدت در معرض خونریزیهای عروقی وسکته های مغزی قرار دارند .

توصیه های پیشگیرانه :

فشار خون بالا از دلایل مهم ابتلا به بیماریهای عروقی ، سکته های مغزی واختلالات قلبی است . فشار خونتان را کنترل کنید . حد نرمال فشار به اصطلاح 8/12 است . بالاتر از 9/14 ویا پایین تر از 7/10 محدوده خطر محسوب می شود این ارقام را به خاطر بسپارید . بیماری مزمن وخطرناکی است ، افرادی که افزایش وزن دارند ، همیشه در معرض ابتلا به بیمارهای مختلف هستند لذا با تغذیه مناسب و ورزش منظم وزنتان را در حد مناسبی نگه دارید ، غذاهایی سرشار از فیبر ، انواع ویتامین ها وموادمعدنی مصرف کنید .

مراقب چربی های خونتان باشید از مواد غذایی مناسب استفاده کنید . موادی که باعث کاهش کلسترول بد ومضر ( LDL)شده ومانع رسوب چربی در عروق ویا افزایش غلظت خون می شوند . رژیمهای مدیترانه ای تاثیر گسترده ای در کاهش سطح کلسترول وتری گلیسیرید در خون دارند .

ورزش کنید زیرا انجام فعالیتهای ورزشی وتحرک بدنی به سلامت روحی وجسمی شما کمک می کند .

از استرس وشوک های عصبی دوری کنید .کنش شدید ، احساس خستگی واضطراب زیاد ، تعادل عصبی وهورمونی را به هم می ریزد وریسک ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی ، مشکلات مغزی فشار خون بالا را افزایش می دهد پس آرام مبارزه با استرس را به خوبی بیاموزید .